نوه‌ها وسیله انتقام نیستند

به بچه یاد داده است به من بگوید ننجون. آخر مگر خودت به مادربزرگت ننه‌جون می‌گفتی كه من در 50 سالگی ننه‌جون بچه تو باشم! به مامان خودش می‌گوید مامان زری، آن‌وقت به من می‌گوید: ننجون.

وقتی سمیرا‌خانم یاد این كلمه می‌افتد انگار دلش آتش می‌گیرد. آهی می‌كشد و می‌گوید: عروسم دارد سر من تلافی در می‌آورد و كاری كرده كه بچه‌هایش از من بیزار شوند.

همه‌اش پشت سر من بد گویی می‌كند و همان اول هم هر وقت می‌خواست بچه‌ها را بترساند می‌گفت: «می‌دهم ننجون بزندت‌ها!» چنان بچه‌ها را از من ترسانده بود كه فكر می‌كردند لولو خرخره هستم.

هر وقت هم به پسرم شكایت می‌كردم كه زنت دارد بچه‌ها را از من فراری می‌دهد، می‌گفت: تو زیادی حساسی!

من از اول با ازدواجشان مخالف بودم و به خاطر مصلحت پسرم برای ازدواجش كمی سختگیری كردم. او هم حالا دارد تلافی در می‌آورد.

هیچ‌وقت نمی‌گذارد بچه‌ها پیش من تنها باشند. با خودش می‌آیند و با خودش می‌روند.

می‌دانم وقتی بزرگ شوند هرگز به من سر نمی‌زنند. همین الان هم به من علاقه ندارند. در حالی كه گاهی
دو شب پیش مادربزرگ مادری‌شان می‌مانند و او را دوست دارند.

سمیرا‌خانم وقتی به اینجا می‌رسد، آهی از سر درد می‌كشد و می‌گوید: به نوه‌دار شدن دل بسته بودم، اما نوه‌ها هم برای من نوه نمی‌شوند.

بچه‌ها وسیله انتقام

شاید تعجب كنید، اما همیشه همه چیز در خانواده‌ها عادی سپری نمی‌شود. گاهی بچه‌ها وسیله انتقام‌جویی مادرشوهر و عروس و داماد و مادرزن می​شوند.

زهرا‌خانم می‌گوید: هر وقت من به خانه دامادم می‌روم چیزی را بهانه می‌كند و به پسر ده ساله‌اش تشر و پس‌گردنی می‌زند.

سهیلا می‌گوید: وقتی یاد سختگیری‌های مادر شوهرم می‌افتم، دلم می‌خواهد بچه‌ها را از او دور كنم.

حمیرا، مادر پسری هشت ساله است كه اكنون با پدرش زندگی می‌كند. او می‌گوید: خانواده شوهرم مرا در شأن خودشان نمی‌دانستند و گفتند وقتی بچه را شیر دادی طلاقت می‌دهیم. من جدی نمی‌گرفتم، اما از همان كودكی بچه را از من جدا كردند و عاقبت آنقدر آزارم دادند كه به طلاق راضی شدم.

این یك روال معمول نیست، اما برخی خانواده‌ها بچه‌ها را دستمایه تسویه‌حساب‌ها و كدورت‌ها قرار می‌دهند.

حساب فردا

نیره ولدخانی، روان‌شناس و مشاور معتقد است: فرقی نمی‌كند شما با كدام‌یك از مادربزرگ‌ها یا پدربزرگ‌های فرزندتان بد برخورد می‌كنید. یك روز كودك بزرگ می‌شود و می‌فهمد كه شما او را از بزرگ‌ترهای خانواده جدا كرده‌اید و چیزی در مورد تقصیر داشتن یا نداشتن مادربزرگ و پدربزرگش به خاطر نمی‌آورد. آن‌وقت شما باید مراقب خودتان باشید، چون فرزندتان بی توجهی به بزرگ‌تر‌ها را از شما آموخته است.

چگونگی ارتباط مادربزرگ با نوه نقش چشمگیر و تعیین‌كننده در تكوین و شكل‌گیری شخصیت نوه دارد.

بعضی از مادربزرگ‌ها به لحاظ ویژگی‌هایی كه در شخصیت آنان مشهود است و با توجه به نگرش ایشان نسبت به خانواده فرزندشان، رابطه‌ای كاملا رسمی و جدی با نوه‌ها دارند.

آنها رفتاری غیرانعطاف‌پذیر از خود بروز می‌دهند و همیشه مرز بین خود و نوه‌ها را حفظ می‌كنند. چنین رابطه‌ای برای نوه‌های خردسال خوشایند و دوست‌داشتنی نخواهد بود. كودكان این رابطه را بزودی پس می‌زنند، اما والدین نباید در این زمینه كودك را محدود كنند و بگذارند خودش انتخاب كند. اما خطاب ما به بزرگ‌ترهایی است كه فاصله‌ها را حفظ می‌كنند. نوه‌ها و فرزندان تلطیف‌كننده‌های روانی و داروی شادابی روح شما هستند. در عین حفظ احترام خود، می‌توانید نوه‌هایتان را به آغوش كشیده و گاهی با آنان به كودكی برگردید.

صلح و آشتی

نوه‌ها هر وقت كه سروكله‌شان پیدا شود عزیزند. پس بهتر است با فرزندان خود در صلح و آرامش به سر ببرید تا بتوانید با نوه‌های خود هم رابطه‌ای خوب داشته باشید و بر سر نوه‌ها به كشمكش نپردازید.

ولدخانی، روان‌شناس و مشاور اعتقاد دارد: وقتی فرزند ما برای ازدواج تصمیم می‌گیرد، انتخابش درست باشد یا غلط، كافی است هشدار دهید و اگر دلایل شما را نپذیرفت به انتخاب او احترام بگذارید. ادامه جنگ و دعوا نتیجه‌ای جز گسستگی خانواده ندارد و احترام خود را نیز بر سر این نزاع می‌گذارید.

وی توصیه می‌كند در برخورد با نوه‌ها جانب اعتدال را رعایت كنید تا نه والدین را بیازارید و نه نوه‌های لوسی داشته باشید.

این روان‌شناس می‌گوید: برخی مادربزرگ و پدربزرگ‌ها تلاش می‌كنند رابطه كاملا صمیمی با نوه‌ها داشته باشند و همه توان خود را برای ایجاد رابطه‌ای دوست‌داشتنی و مملو از نشاط و سرزندگی صرف می‌كنند. در این نوع رابطه مادربزرگ در حد یك همبازی مطیع جلوه‌گر می‌شود كه با كودك كنار می‌آید و این نقش می‌تواند روند تربیتی را كه والدین برای بچه در نظر گرفته‌اند ​بشكند.

آنها قبل از غذا به بچه شیرینی می‌دهند، اجازه می‌دهند به چیزهای غیرمجاز دست بزند و سر ساعت نخوابد. هرچه دلش می‌خواهد بخورد و تنبیه و محدودیتی در كار نیست. اسباب‌بازی‌های جدید هم كه به طور پیاپی هدیه داده می‌شود.

مثلث عشقی مادر، نوه، مادربزرگ

گاهی مادربزرگ در كنار یا همراه خانواده فرزند خود زندگی می‌كند و وقتی مادر شوهر این نقش را ایفا می‌كند حساسیت عروس خانواده به رفتارهای او بیشتر می‌شود و احساس می‌كند اختیار تربیت فرزندش از او گرفته شده است.

در چنین وضعی عملا با این كه مادر در خانه حضور دارد، به طور مستقیم و غیرمستقیم، مادربزرگ تربیت و هدایت بچه را عهده‌دار می‌شود. بیشترین تنش در میان نوه‌ها و مادربزرگ‌ها و كشمكش بین این سه نسل در چنین خانواده‌هایی دیده می‌شود. بدیهی است كه این رابطه از نظر تربیتی چندان مورد تائید نیست.

انعطاف‌پذیر و مهربان

ساجده، مادر دختر دو ساله‌ای است كه در دوران نوزادی، مشكل كولیت (دل‌درد نوزادان) داشته است. او می‌گوید: به محض این‌كه كودكم را با مادرم تنها می‌گذاشتم، می‌دیدم دارد انواع گیاهان دارویی و خانگی را روی او امتحان می‌كند. او می‌گفت شما را با همین چیزها بزرگ كرده‌ام، اما من نمی‌خواهم روی بچه‌ام ریسك كنم و او ناراحت می‌شود. به همین دلیل دیگر سعی می‌كنم بچه‌ام را با او تنها نگذارم.

اگر می‌خواهید رابطه خوبی با نوه‌ها و فرزندان خود داشته باشید، باید پذیرا و مهربان باشید و قدردانی خود را از پسر و دختر و عروس و داماد خود كه نوه‌هایی را در دامان شما گذاشته‌اند ابراز كنید.

با آنان در شیوه‌های تربیتی‌شان همدلی كنید و بکوشید در بستری از آرامش و محبت تجربیات ذی‌قیمت خود را به آنان بیاموزید.

 منبع: جام جم